Ступені та пояси в карате

poyas

У 1924 р. Фунакосі Ґітін адаптував систему данів від засновика дзюдо, Кано Дзіґоро, а також схему з обмеженим набором поясів різних кольорів. Інші окінавські вчителі також прийняли цю практику.

За системою кю/данів, оцінка майстерності новачка є кю з великим числовим значенням (наприклад, 9-те кю), яка розвивається у напрямку до кю з меншими числовими значеннями. Прогрес данів відбувається від 1-го дану (сьодан, або «початковий дан») до вищих ступенів. Каратистів, що оцінюють за системою кю, називають кольоровими поясами або муданся (яп. – «ті, що дану не мають»). Каратистів з отриманими данами (ступенями) називають юданся (яп.  — «ті, що дан мають»). Юданса, незалежно від його/її дану, переважно носить чорний пояс.

Градація майстерності в карате побудована на системі поясів і ступенях. Учнівські ступені – це КЮ (від 9 до 1), а майстрів – Дани (від 1 до 9). Залежно від рівня майстерності розрізняються кольори поясів. Чим вищий рівень майстерності, тим темніший відтінок. Хоча раніше існувало всього два учнівських пояси (білий і коричневий), зараз їх принаймні сім. Майстри носять чорні пояси.

Вимоги щодо отримання ступеня є різними у різних стилях, організаціях та школах. При наданні нового кю, найбільшу увагу звертають на стійки, рівновагу, та координацію рухів. На вищих ступенях оцінюється також швидкість та сила. Факторами, що впливають на швидкість отримання нових ступенів, є мінімальний дозволений вік та час, який минув після отримання останнього ступеня. Випробування складаються з демонстрації майстерності перед лавою екзамінаторів. Чорні пояси зазвичай випробовуються у спосіб, відомий як сінса (яп. — «перевірка, іспит»). Це випробування включає письмовий іспит, а також демонстрацію кіхонів, куміте, кат та бункай (яп. — «аналіз/застосування» прийомів).

9 кю

Початківець

8 кю

7 кю

6 кю

5 кю

4 кю

3 кю

2 кю

1 кю

1 Дан

Майстер

 

Опубліковано у Теорія східних єдиноборств. Додати до закладок постійне посилання.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>